منوی اصلی
 
  امروز
پنجشنبه
مهر 1398
25
قمری:18 صفر 1441

میلادی:17 اکتبر 2019
 
تاریخ : چهارشنبه 12 دي 1397     |     کد : 1276

پیست های اسکی جاذب گردشگران زمستانی

وقتی از گردشگری حرف میزنیم دقیقا چه چیزی را مد نظر داریم؟ هوای دلپذیر بهاری  و طبیعت شکوفا که هر انسانی را به وجد می آورد؟

اما آیا همه شهرها و کشورهای های دنیا این امکان را دارند که از آّب و هوای  معتدل  بهاری بهره مند شوند؟
برای شهری همچون تبریز یا شهرهای کوهستانی دیگر مانند اردبیل که عموما فصل غالبش سرما و زمستان است گردشگری چگونه می تواند تعریف شود؟
بخش بزرگی از صنعت گردشگری دنیا را گردشگری ورزشی شکل میدهد ورزش های شاد و مفرحی همچون اسکی در همه دنیا طرفداران زیادی دارد و یکی از بزرگترین جاذبان گردشگر در دنیا به حساب می آیند.
در کشورهای همچون روسیه یا مناطق  دیگر سردسیر عموما ورزش اسکی حرف اول را می زند این ورزش که در حال حاضر به صنعت تبدیل شده نه تننها در اروپا بلکه در کشورهای گرمی همچون امارات متحده عربی نیز با دست ساخته های بشر به یک جاذبه ارزشمند گردشگری تبدیل شده است.
بله همانطور که گفتیم صحرای گرم دبی این روز ها جاذبه های تفریحی عجیب و غریبی دارد که یکی از آن کوه های مصنوعی دست ساخته بشر است که از سایر کشورها برف وارد می کنند و به وسله سیستم سرمایشی از برف محافظت م یکنند تا پیست اسکی و کوه یخ داشته باشند.
اما آیا ما در فصل سرما برای پتانسیل های بزرگی به نام پیست های اسکی برنامه ای داریم؟
در نزدیکی تبریز دو پیست اسکی وجود دارد که هر کدام در نوع خود جاذبه ای منحصر به فرد برای جذب گردشگر است.
پیست اسکی پیام
پیست اسکی پیام مرند در سال ۱۳۴۸ در زمینی به مساحت ۳۰ هکتار و ارتفاع ۱۸۰۰ متری از سطح دریا در دامنه ارتفاعات رشته كوه ميشو راه‌اندازی شده است.
این پیست از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین پیست‌های کشور است. طول این پیست ۸۰۰ متر است که از همان سال ۱۳۴۸ هر ساله ورزشکاران و گردشگران زیادی برای ورزش، تمرین، اجرای مسابقات به این منطقه می‌آیند.
امکانات بسیاری در این منطقه از جمله امكانات رفاهی، آب، برق، تلفن، امكان استفاده از تلفن همراه، جاده آسفالت و قابل دسترسی، پاركينگ، رستوران، سرويس‌های بهداشتی، دستگاه‌های بالابر برای افراد مبتدی و حرفه‌ای، پل روگذر ورودی پيست، سه دستگاه تل اسکی مخصوص بانوان، پیست آموزش کودکان و افراد مبتدی، اسنوبرد مارپیچ، برگزاری کلاس‌های آموزشی و همچنین برگزاری مسابقات، برای استفاده ورزشکاران و رفاه گردشگران ایجاد شده است.
مهمترین ویژگی پیست اسکی پیام، مسیر دسترسی کوتاه و سریع از طریق جاده ترانزیت تبریز به مرند طی ۲۴ ساعت شبانه روز است.
پیست اسکی سهند
پیست اسکی سهند در دامنه‌های کوهی به همین نام قرار دارد. دامنه‌های سهند در زمستان به دلیل وجود اراضی کوهستانی و دامنه‌های برف‌گیر مورد توجه ویژه علاقه‌مندان به ورزش مفرح اسکی بوده و در تابستان نیز به لحاظ آب و هوای مطبوع و خنک منطقه و همچنین امکان طبیعت‌گردی و استراحت در روستاهای زیبای همجوار با رودخانه های پر آب و خروشان، گردشگران بسیاری را به خود جلب می‌کند. پیست اسکی سهند استان آذربایجان شرقی بزرگ‌ترین پیست اسکی شمال‌غرب کشور است که با توجه به بزرگی منطقه و امکانات داخل پیست از جمله طول ۱۲۰۰ متر منطقه اسکی، ورزشکاران زیادی را جهت ورزش، تمرین و مسابقه به خود جذب کرده است. این پیست از امکاناتی همچون تله اسکی، مدرسه اسکی برای خانوم‌ها و آقایان، آشیانه برف کوب، ۱۲ دستگاه بالابر، هتل ویلایی، سرویس‌های بهداشتی و اماکن ورزشی بين راهی برخوردار است که حدود شش ماه از سال گردشگران و ورزشکارن را به خود جذب می‌کند. چندی پیش با برپایی دومین تله اسکی پیست اسکی سهند، سرعت و ظرفیت نقل و انتقال اسکی بازان در مسیر اسکی افزایش چشمگیری یافته و ضمن برخورداری از سیستم ایمنی پیشرفته و استاندارد، ظرفیت اسکی استان را به دو برابر افزایش داده است.
چگونه از ظرفیت های پیست های اسکی بهره مند شویم؟
با برگزاری جشنواره های تفریحی و ورزشی به صورت منظم و هرساله می توان از این ظرفیت بهره مند شد، با اینکه تبریز در زمستان کمترین میزان گردشگر را دارد می توان با برگزاری جشنواره های ورزش های زمستانی در یک مقطع مشخص از سال گردشگران علاقه مند را ورزش های زمستانی را جذب کنیم.
 


مدیر سایت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به سازمان گردشگری تبریز می باشد.
Powered By : ITShams.ir