تاریخ : شنبه 6 مهر 1398
کد 1315

زمانی که در سفر هستید زمان پیرتر شدن می ایستد

امروزه صنعت گردشگری، سومین صنعت بزرگ صادراتی جهان پس از مواد شیمیایی و سوخت است که امید، رفاه و درک متقابل را برای بسیاری از زندگی ‌ها در سراسر جهان به ارمغان می‌ آورد.

بی تردید صنعت توریسم و گردشگری یکی از بزرگترین بخش های اقتصاد محسوب می شود؛ جهانگردی و توریسم فرصت منحصربه‌ فردی برای همه مااست تا با همکاری یکدیگر نقش سفر و گردشگری را به ‌عنوان یک فعالیت بزرگ بشر در قرن بیست ‌و یکم در ایجاد آینده‌ ای بهتر برای مردم، سیاره، صلح و رفاه ترفیع دهیم.

از سال 1980، سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل متحد، سالانه روز 27 سپتامبر(5مهر) را به عنوان روز جهانی گردشگری جشن می ‌گیرد. انتخاب و تصویب این روز نقطه عطفی در گردشگری جهانی محسوب می ‌شود. هدف از گرامی داشت چنین روزی، بالا بردن سطح آگاهی در مورد نقش گردشگری در جامعه جهانی و نشان دادن چگونگی تاثیر گردشگری بر ارزش ‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی در سراسر جهان است.

در همین راستا هر سال یک شعار انتخاب می ‌شود و به این انگیزه، کنگره‌ ها و کارگاه ‌های زیادی برگزار می شود. شعار امسال هم «گردشگری و مشاغل؛ یک آینده بهتر برای همه» است. چالش بزرگی که در گردشگری ایران بویژه بخش بازاریابی وجود دارد.

از ديد سازمان ملل، جهانگرد يا گردشگر كسي است كه كشوري غير از كشور محل اقامت خود را مورد بازديد قرار دهد، مشروط بر اينكه اين بازديد به منظور احراز هيچ­ گونه شغل و كسبي نباشد و حداقل 24 ساعت و حداكثر سه ماه در كشور ميزبان توقف نمايد.

جهان امروز 27 سپتامبر روز «جهانی جهانگردی» را جشن گرفته است؛ روزی که گردشگران تخفیف‌ های خوبی از هتل‌ ها، رستوران ‌ها، مراکز تفریحی و حتی سامانه‌ های حمل و نقل می‌ گیرند و می‌ توانند موزه‌ ها را رایگان ببینند. در گذشته سهم مردم ایران هم از این روز، تنها بازدید رایگان از برخی موزه ‌های کشور بود که البته امسال به لطف وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، شاهد نیم بها بودن بلیت موزه ها و اماکن فرهنگی و تاریخی هستیم.

در واقع این امتیازها و پاداش ‌ها داده می ‌شود تا مردم بیشتری در یک روز با کمترین هزینه، مکان ‌هایی را که همیشه می ‌خواستند ببیند، تجربه کنند و وقت خود را برای بازدید از جاذبه‌ هایی بگذارند که تا کنون لذت دیدن آن ‌ها را به‌ دست نیاورده ‌اند. این روز برای مردم جهان فرصتی است برای اشتراک گذاشتن دنیای خود و پیدا کردن مکان ‌های محبوب و برنامه ریزی برای دیدن آن ها، گسترش ذهن، کاوش در جهان اطراف و دیدن گستره‌ های فرهنگی.

امروزه جهانگردی دارای خاصیت ویژه‌ ای است كه می‌ توان آن را به منزله ی نیروی محرك توسعه اقتصادی در تمام كشورها محسوب داشت. هیچ كشوری را نمی ‌توان یافت كه فاقد مواد اولیه لازم برای توسعه جهانگردی باشد. آنچه كه كشورها را از هم متمایز می‌ سازد، خود به تنهایی جاذبه جهانگردی به شمار می ‌رود.

در ایران هم چند سالی می ‌شود که به مناسبت این روز فرصت دیدن رایگان برخی موزه ‌ها به مردم داده شده است؛ موزه ‌هایی که دو سالی است روزهای شلوغ را فقط در تعطیلات نوروز به خود دیده اند و در باقی ایام خلوت مانده اند. این امتیاز فقط در موزه‌ ها و سایت های گردشگری داده شده که زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هستند وگرنه موزه ‌های دیگری که مثلا زیر نظر بنیاد مستضعفان، بانک ها، دانشگاه ها و سایر وزارتخانه ها و نهادها هستند و اتفاقا آثاری مهم و تاثیرگذار دارند، کمتر دیده می ‌شوند و هنوز در مسیری که جهان سال ‌هاست برای جلب نظر گردشگران در آن قدم برداشته، قرار نگرفته اند. حتی هتل ‌ها و رستوران ‌ها هم که بخش جدایی ‌ناپذیر صنعت سفر و گردشگری هستند، از فرصتی که این روز برای جلب بیشتر مشتریان در اختیارشان قرار داده، غافل مانده ‌اند.

در واقع روز جهانی جهانگردی در ایران کمتر با مردم به اشتراک گذاشته شده است. تا کنون گرامیداشت این روز محدود شده بود به برگزاری همایش‌ های رؤسا، مدیران و فعالان گردشگری که در آن، حرف ‌هایی از جنس خودشان و مطالباتشان زده می ‌شد و بیشتر انگیزه ‌ای بود برای دورهمی و تقدیر از یاران.

هر سال این نقد هم مطرح بود درحالی که همه کشورها با نورآوری و خلاقیت مردمشان را در روزی به نام جهانگردی سهیم می‌ کنند، واقعا سهم مردم ایران از این روز جهانی چیست؟

به هر روی امسال نیز این سهم کوچک در اختیار مردم کشورمان قرار گرفته تا سراغ موزه ها، کاخ ها و جاذبه های گردشگری بروند که در جشن پرمفهوم روز جهانی جهانگردی درهایشان رایگان گشوده شده است تا فرصت کاوش در جهان را به مردم بدهند و انگیزه ای باشند برای برنامه ‌ریزی یک سفر در آینده ‌ای نزدیک، حتی در استان محل زندگی ‌مان.

بی شک ما هیچ چیز را از نیاکانمان به ارث نبرده ایم بلکه ما این زمین را از کودکانمان قرض گرفته ایم؛ پس باید بیشتر مراقب جهانمان باشیم.

*سحر مغفرت