تاریخ : چهارشنبه 22 مرداد 1393
کد 262

نگاهي به حاشیه های هشتاد و هفتمين نشست شهرداران كلانشهرها

هشتاد و هفتمين همايش شهرداراران كلانشهرها در حالي به كار خود پايان داد كه اين دوره از نشست تفاوت هاي ماهوي چشم گيري با دوره هاي قبلي داشت.

 شهريارنيوز: هشتاد و هفتمين همايش شهرداراران كلانشهرها در حالي به كار خود پايان داد كه اين دوره از نشست تفاوت هاي ماهوي چشم گيري با دوره هاي قبلي داشت.
حضور استاندار آذربايجان شرقي و نماينده ولي فقيه در آذربايجان شرقي و امام جمعه تبريزدر برنامه هاي اين نشست نشان از توجه مديران ارشد استاني به مسائل شهري و تقويت ارتباط كلانشهر تبريز با ساير كلانشهرهاي كشور داشته است.


اين ميزباني در آستانه‌ی برگزاری برنامه‌های فرهنگی و هنری هفته نکوداشت تبریز، نيز حال و هواي خاصي به برگزاري هشتاد و هفتمين نشست ادواري نشست شهرداران كلانشهرهاي كشور داده بود.
مسائل و مشكلات مشترك كلانشهر هاي كشور از قبيل آلودگی هوا، سکونتگاه های غیررسمی، بافت های فرسوده، مشکلات فضای سبز، وجود واحدهای صنعتی در داخل شهرها و حمل و نقل عمومی مهمترين چالش اين شهرها به حساب مي آيد كه شهرداران كلانشهرها در نشست هاي خود سعي دارند در راستاي حل اين معضلات گام بردارند.
دستاورد نشست های ادواری کلانشهرهای کشور برای رسیدن به راهکارهای واحد و مفید و افزایش رضایت شهروندان موثر است و تداوم اين نشست ها قطعا علاوه بر نقش سازنده آن در رفع معضلات كلانشهرهاي كشور الگوي مناسبي نيز به ساير شهرهاي كشور مي دهد تا با استفاده از اين الگو به اصلاح امور بپردازند.
نبود مديريت واحد شهري و وجود دستگاههاي متعدد اجرايي و تصميم گيري كه ارتباط مستقيمي با زندگي شهري و شهروندان دارند در كلانشهرها به معضلي تبديل شده است كه بايد براي آن چاره جويي كرد.
نشست شهرداران كلانشهرهاي كشور محمل مناسبي مي باشد تا در اين مجال با استفاده از ظرفيت هاي رايزني بوجود آمده، مسئولان دستگاههاي دولتي مرتبط با شهر، سياستگذاران و قانونگذاران را مجاب نمود تا در اين راستا گام بردارند.
حضور رئيس كميسيون اصل 90 قانون اساسي در اين نشست در اين راستا تاثير گذار بوده است زيرا اختیارات قانونی کمیسیون اصل 90 نظارت، مطالبه، برخورد و رسیدگی به امورات هر سه قوه بوده و این امکان ارزشمند، به تقویت امور هر یک از قوا منجر خواهد شد.
شهرداري كلانشهر تبريز كه ميزبان اين دوره از نشست هاي ادواري شهرداران كلانشهرهاي كشور بود حركت هاي نو و بديعي را براي اين نشست ها تدارك ديد.
در اين راستا شهرداري كلانشهر تبريز همواره در حرکت‌های ابداعی و به ‌پاس قدردانی و قدرشناسی از تلاشگران عرصه‌های مدیریت شهری از «نخستین تمبر یادبود مدیریت شهری ایران» رونمایی كرد.


همچنين در راستای مستندسازی تصمیمات اتخاذ شده و اقدامات صورت گرفته در نشست هاي ادواري شهرداري هاي كلانشهرهاي كشور، مجموعه‌ی 800  صفحه‌ای مصوبات شهرداران کلان‌شهرهای ایران از اولین نشست تا پایان نشست هشتادودوم با عنوان رهاورد نشست هفتادو هشتم در دو مجلد جداگانه تدوین و در اختیار شهرداران ایران قرار داده است.
سند مكتوب هشتاد و هفتمين نشست شهرداران كلانشهرهاي كشور در لوح چرمي مكتوب شد
همزمان با این اقدامات لوح چرمی دست نوشته‌ای به سبک و سیاق نیاکان، با عنوان نهادینه شدن مدیریت جهادی در شهرداری‌ها، مزین به امضاء استاندار آذربایجان شرقی، شهردار تبریز، شهردار تهران و سایر شهرداران کلان‌شهرها و مسئولین و مقامات استانی و ملی شده تا به عنوان سند مکتوب مدیریت شهری ایران تزئین‌بخش قسمتی از کاخ موزه شهر و شهرداری تبریز باشد.
شهرداری تبریز در راستاي نکوداشت حضور مدیران شهری در شهر تبریز و ارج نهادن به تلاش‌ها و کارهای انجام شده در این عرصه، به عنوان یک امانت برای آیندگان و ثبت در تاریخ مکتوب ایران، سند مكتوب اين نشست را در قالب لوح چرمي و با امضاي شهرداران حاضر و استاندار آذربايجان شرقي مثبوت نموده و به موزه شهرداري تبريز انتقال داد.


تبريز پرچمدار مديريت شهري و دارنده اولين بلديه كشور به حق مي تواند نقش اساسي در تغيير رويكردهاي سنتي مديريت هاي شهري به مديري مدرن بردارد.
موفقيت هاي پي در پي و ساليانه اين كلانشهر در جذب و جلب مشاركت ها و سرمايه گذاري هاي بخش خصوصي و خارجي الگوي مناسبي براي ساير كلانشهرها بوده است تا با استفاده از اين پتانسيل به فكر ايجاد وجلب درآمد هاي پايدار براي شهرهاي خود باشند.