تاریخ : شنبه 1 شهريور 1393
کد 268

حضور پر شور و شوق گردشگران در خانه‌های تاریخی شهر تبریز

خانه موزه کربلائی علی مسیو از ساعت 7:30 الی 21 پذیرای مهمانان و مسافران داخلی و خارجی می‌باشد در این خانه دو راهنمای گردشگری میهمانان را راهنمایی می‌کنند.
خانه کربلائی علی مسیو یکی از خانه های تاریخی شهر تبریز می‌باشد که از اهمیت تاریخی و سیاسی برخوردار می‌باشد؛ ولی با این وجود برای گردشگران آنطور که باید و شاید شناخته شده نیست. ولی این مشکل با تدابیر سازمان توسعه گردشگری تبریز در خصوص اختصاص اتوبوس‌های تبریزگردی بصورت رایگان و هم چنین تاکسی‌های "از من بپرس" و رایگان کردن ورود‌ی مسافران به این اماکن تاریخی تا حدود زیادی حل شده است.هم‌اکنون خانه موزه کربلائی علی مسیو از ساعت 7:30 الی 21 پذیرای مهمانان و مسافران داخلی و خارجی می‌باشد در این خانه دو راهنمای گردشگری میهمانان را راهنمایی می‌کنند طبق آمار ارائه شده از شروع دور دوم سفرهای تابستانی تاکنون بیش از 5000  نفر از این خانه بازدید کرده‌اند.
کربلایی علی تبریزی در تبریز در سال 1245 ه . ش در تبریز بدنیا آمد. کار تجارت را با تأسیس کارخانه چینی‌سازی در تبریز آغاز کرد، به زبان فرانسه مسلط بود به همین دلیل لقب مسیو مشهور شد. او از پیشگامان آزادی‌خواه و از مسئولین حزب اجتماعیون و عامیون ایران بود و در صحبت‌هایش از قیام امام حسین (ع) و انقلاب کبیر فرانسه مثال می‌آ‌ورد، این مغز متفکر قیام آذربایجان، سِمت شهرداری تبریز را هم بدست آورد.او مؤسس تشکیلات سری مرکز غیبی بود و با حاج رسول صدقیانی، حاج علی دواچی و غیره به همکاری می‌پرداختند که این تشکیلات بیشتر با نام ستارخان و باقرخان شهرت یافته است و از جمله اقدامات مهم آن ایجاد یک سپاه آزادی‌بخش مردمی و تربیت مجاهدینی بود که قیام علیه محمد علیشاه قاجار را رهبری و با خلع شاه از سلطنت مشروطه پیروز شد.در سال 1289 ه . ش کنسولگری روسیه در یک ضیافت به عداوت او را مسموم و به شهادت رساند؛ وی در گورستان محله نوبر (محل فعلی عمارت شهرداری تبریز) دفن شده بود اما بنا به وصیت وی بعداً در قم در جوار حرم مطهر حضرت معصومه (س) به خاک سپرده  شد. او در جریان انقلاب مشروطه، سه پسر از پنج پسر خود را از دست داد.