تاریخ : شنبه 15 شهريور 1399
کد 1363

سیمای گردش گری مذهبی در جهان امروز

 گردش گری مذهبی در جهان امروز، روند رو به افزایشی داشته است و این روند، تمامی ادیان و مذاهب را در سراسر جهان در برمی گیرد. مهم ترین نقاط گردش گری جهان را می توان در اروپا، آسیا و خاورمیانه جست.

افزایش تعداد گردش گران اماکن زیارتی در اروپا، در چند سال گذشته، مورد توجه کارشناسان گردش گری سراسر جهان قرار گرفته است. طبق آمار ارائه شده از سوی مرکز گردش گری- زیارتی واتیکان در رم، اماکن زیارتی اروپا، در سال 2006، پذیرای بیش از 150 میلیون گردش گر از سراسر جهان بوده است که این رقم در سال 2007 به 190 میلیون گردش گر افزایش یافته است.
 آسیا و پاسیفیک را با توجه به اماکن مذهبی ادیان مختلف، باید مهم ترین و پرجاذبه های زیارتی و گردش گری مذهبی در دنیا دانست، به گونه ای مهد ادیان بزرگ الهی چون اسلام، مسیحیت، یهودیت، بودیسم، هندویسم، تایسم و. .. در این منطقه قرار گرفته و سازمان جهانی گردش گری در آخرین گزارش خود در سال 2011 می نویسد که بیش از نیمی از زایران و گردش گران مذهبی به این منطقه سفر می کنند. عربستان، ایران، عراق، تایلند، هند، کامبوج، سری لانکا و...از مهم ترین مقاصد گردش گران مذهبی در آسیا هستند.

 در حال حاضر، کشورهای ایران، سوریه، عراق و عربستان، چهار کشور مقصد زیارتی خاورمیانه هستند، این در حالی است که در سال های اخیر، کشورهای مسلمان دیگر نیز با سرمایه گذاری قابل توجه، برای جذب بیشتر گردش گران، تلاش گسترده ای را آغاز کرده اند. گردش گری در مجموع در منطقه خاورمیانه در سال های اخیر، روند رو به رشدی داشته است، چنان که سازمان جهانی گردش گری از رشد 13 درصدی گردش گری دراین منطقه در سال 2010 نسبت به سال قبل خبر داده است.

 صاحب نظران صنعت گردش گری بر این باورند که به لحاظ موقعیت فرهنگی مذهبی خاص ایران در میان کشورهای اسلامی، گردش گری مذهبی جای رشد و توسعه بسیاری در ایران دارد. به خصوص اینکه زیارت، هدف اول سفر بسیاری مسلمانان و شیعیان است. متأسفانه ایران با وجود 8 هزار و 919 مکان مذهبی مقدس، هنوز فاقد ساماندهی تخصصی و متمرکز بوده و این وضعیت نابسامان حتی در شهرهای مهمی چون مشهد و قم نیز مشاهده می شود. این در حالی است که از این تعداد، دست کم 4 هزار و 319 اثر، در زمره آثار ثبت شده در فهرست میراث ملی نیز قرار دارند و افزون بر داشتن جاذبه زیارتی، دارای جاذبه های فرهنگی تاریخی هم هستند.

 مشهد، قم و شیراز را می توان مهم ترین شهرهای مذهبی ایران دانست؛ هرچند در گوشه و کنار ایران، اماکن مذهبی بسیاری چون امام زادگان، مساجد و... بسیاری به چشم می خورد؛ اما این سه شهر و به خصوص مشهد و قم، برای گردش گران مذهبی داخلی و خارجی، از جایگاه ویژه ای برخوردار است؛ به گونه ای که 55 درصد گردش گران خارجی در ایران را گردش گران مذهبی تشکیل می دهند؛ هرچند ایران درمیان کشورهای اسلامی، از کشورهایی با پتانسیل قوی در زمینه گردش گری مذهبی به شمار می رود اما متأسفانه نتوانسته، از بازار توریسم مذهبی آن چنان که شایسته بوده، بهره بگیرد؛ این در حالی است که کشورهایی چون مراکش، مصر، ترکیه و مالزی از میان کشورهای اسلامی، از کشورهای برتر در جذب توریسم در سطح جهان به شمار می روند.