تاریخ : سه شنبه 18 شهريور 1399
کد 1367

بازار تاریخی تبریز

بازار تبریز با وسعتی بالغ بر یک کیلومتر مربع و قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم، بزرگترین بازار سرپوشیده جهان بوده و در سال 2010 میلادی به عنوان یازدهمین اثر جهانی ایران در حافظه جهانی سازمان یونسکو به ثبت رسیده است. این اثر دوره سلجوقی که دارای 5500 باب حجره و مغازه، 35 باب سرا، 25 باب تیمچه، 30 باب مسجد، 20 باب راسته، 11 باب دالان، 9 باب مدرسه دینی، 5 باب حمام و 40 گونه شغل است، بزرگترین مرکز داد و ستد جاده ابریشم در مشرق زمین بوده است.


«مجموعه بازار تاریخی تبریز»

  • بازار بزرگ تاریخی تبریز؛ تحت عنوان (مجموعه بازار تبریز) به شماره 1097 در مورخه 25/6/1354، به ثبت آثار ملی رسیده است. مجموعه حاضر با بررسی و پیگیری های مستمر سازمان میراث فرهنگی و با تشکیل کارگروه ویژه جهت تدوین پرونده ثبت جهانی، موفق شد با معيارهای (II- III–IV) در نهم مرداد ماه 1389 خورشیدی در نشست سی و چهارم (31july/2010 میلادی ) با شماره 1346 تحت عنوان ( مجموعه بازار تاریخی تبریز –Tabriz Historic Bazaar Complex) به عنوان دوازدهمین اثر جهانی کشوردر فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت برساند.
  1. (ii): نشان دهنده تبادل ارزش‌های بشری در یک بازه زمانی در یک منطقه فرهنگی از لحاظ پیشرفت در معماری یا فناوری، برنامه‌ریزی شهری یا طراحی چشم‌انداز باشد.
  2. (iii): گواهی بی‌همتا یا دست‌کم استثنایی بر یک سنت فرهنگی یا تمدن زنده یا از میان رفته باشد.
  3. (iv): نمونه‌ای برجسته در معماری یا تکنولوژی که مرحلهٔ مهمی از تاریخ بشر را نشان دهد.
 
 
  • بنیان اولیه بازار تاریخی تبریز به صدر اسلام بر می گردد که گواه این مطلب واقع شدن مسجد جامع کبیر شهر در همجواری بازار می باشد. در این میان گذر جاده ابریشم از شهر و بازار تبریز، اهمیت موضوع را به اثبات می رساند.
  • مجموعه بازار تاریخی تبریز با مساحتی بالغ بر 27 هکتار، به عنوان یک بلوک شهری و کامل ترین سازمان اجتماعی در بازارهای ایران، در آذربایجان شرقی و در مرکز بافت تاریخی- فرهنگی شهر تبریز قرار گرفته است که مهمترین رکن بافت می باشد، و مدیریت اجتماعی آن به عنوان تنها مدیریت اجتماعی کامل بازارها، همچنان حاکم بر فعالیتهای آن است. بازارتبریز عالي‌ترين فضای معماری و عملي‌ترين مركز براي تجارت و كسب و كار بوده و در واقع بهترين مركز براي توليد و توزيع محصولات و انجام معاملات است. فعالان بازار نيز علاوه بر رفتار اقتصادي، بسياري از رفتارهاي فرهنگي را از نسلي به نسلي و از قومي به قومي ديگر انتقال مي‌دهند و سبب انتقال و يا اشاعه فرهنگي مي‌شوند. بازار تبريز بزرگترين اثر ثبت شده کشور و وسيعترين مجموعه مسقف و به هم پيوسته آجری جهان مي باشد.
  • مجموعه بازار تاریخی تبریز شامل زیر مجموعه های مختلف تجاری، مذهبی، فرهنگی و بهداشتی و ورزشی و سکونت برای تجار دیگر شهرها در خود بازار و خانه های تاجران مقیم در اطراف بازار بوده است. در چنین مجموعه ای چگونگی ارتباط عناصر مجموعه با یکدیگر حائز اهمیت می باشد.  اغلب مورخين و جهانگردان که از قرن چهارم هجري تا عهد قاجار از تبريز ديدن کرده اند اسناد و مدارک مهم و با ارزشي را درباره بازار و وضعيت اقتصادي تبريز از خود بجا گذاشته اند. از شخصيت هاي فوق مي توان به مقدسي، ياقوت، مارکوپولو، ابن بطوطه، حمدا... مستوفي، کلاويخو، جان کارت رايت انگليسي، شاردن و جملي کارري و... اشاره کرد.
نقشه بازار تاریخی تبریز
  • برخي از عناصر تشکيل دهنده مجموعه بازار تاریخی تبريز عبارتند از: حجره، کاروانسرا، تیم و تیمچه ،راسته بازار، چهار سوق ، دالان، بازار، میدان، بازارچه، دروازه، مسجد، بقعه، مدرسه، زورخانه ، کتابخانه، پل بازار، گذر، موزه، خانه، حمام و یخچال می باشد.