تاریخ : پنجشنبه 27 شهريور 1399
کد 1375

گذری به خانه_ موزه استاد شهریار

از سلطان معاصر سخن شعر فارسی و ترکی محمدحسین بهجت تبریزی علاوه بر مجموعه اشعارش، خانه ای قدیمی برای مشتاقانش به یادگار مانده که همه ساله گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند.
 این خانه اکنون به خانه_موزه استاد شهریار یا موزه ادبی استاد شهریار شهرت یافته است. ساخت این بنا به دوران پهلوی دوم بازمی‌گردد و سال 1367 پس از وفات استاد شهریار توسط شهرداری تبریز خریداری و در سال 1386 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
در این خانه تاریخی چند سالی است که به عنوان موزه ادبی به روی مشتاقان شعر و عاشقان شهریار باز است.
اگر به دیدن این مکان ادبی و تاریخی علاقه دارید، هر کجا که هستید خودتان را به میدان ساعت تبریز برسانید و این میدان را به سمت چهارراه باغشمال طی کنید.
نرسیده به چهارراه باغشمال ، روبه روی مهد قرآن تابلویی خانه موزه استاد شهریار را به شما نشان خواهد داد، وارد کوچه مقصودیه که شدید اواسط کوچه شما را به خانه سلطان اشعار فولکلور ترکی خواهد رسانید.
کنار در ورودی خانه تابلویی کوچک جلب توجه می‌کند که نوشته موزه ادبی استاد شهریار،از در که وارد می‌شوی حال و هوایی خاص و وصف ناپذیر را احساس خواهی کرد. قبل از وارد شدن شاید چند لحظه‌ای جلوی در بایستید. این در شما  را به سال های دور پیوند می زند،همان سالی که استاد از این در وارد منزل تنهایی خود می‌شد. خانه‌ای نه چندان بزرگ با نمایی قدیمی و حیاطی کوچک، حیاطی که در آن حوضی و گل و گیاه های زیبایی خود نمایی می کنند.
داخل حیاط که شدید ریه هایتان پر خواهد شد از عطر گل های داخل حیاط و صدای فوراه آب حوض شما را برای لحظاتی از صدای ماشین و شهر دور خواهد کرد.
ساختمان حال و هوای غریبی دارد،عکس ها و شعرهای استاد زینت‌بخش راهرو و ورودی ساختمان است.
از پله ها که بالا می‌روید یک اتاق در سمت راست و یک انبار مابین اتاق و آشپرخانه وجود دارد. در سمت چپ هم اتاقی بزرگ‌تر وجود دراد که مبلمان و وسایل شخصی مرحوم بهجت تبریزی، مانند دست نوشته ها، لباس ها، فنجان و قوری و... وجود دارد.